Pendant lamp Liverpool 70 cm
Pendant lamp Liverpool is a rustic designed lamp in metal. The ceiling pendant lamp has a 1.2 meter long chain and ceiling cup for hook suspension in the same color as the lamp. Height 53cm, diameter 70cm. E27 socket. Max 40W. IP20. Available in 2 finishes, raw brass and raw silver and in 2 sizes 50cm and 70cm in diameter, which is one of our largest ceiling lamps. Bulb and plug not included.
| Article nonr: | 277001 |
| Number of light sources: | 1 st |
| Base: | E27 |
| Voltage: | 230V |
| Attachment: | Ceiling hook |
| Finish: | Rustic silver |
| Height: | 53 cm |
| Depth: | 70 cm |
| Width: | 70 cm |
| Cord length: | 160 cm |
| Chain length: | 120 cm |
| Weight: | 10.850 kg |
| Material: | 100% Metal |
| Grounded: | Yes |

