Rechargeable Table lamp Glimt Black 21 cm
Popular rechargeable table lamp now in a version that can withstand outdoor use and can be dimmed steplessly, designed in a classic design style reminiscent of the old oil lamp we once had but in a new and modern vintage. The lamp is made of metal and glass and is powered by a lithium-ion battery that can be recharged via the USB C socket. The charging cable (1m) is of course included. The light source is not replaceable. The light flux is varied 20-40 lumens depending on the dimming level and gives a pleasant color temperature around 2000 kelvin. It takes about 4 hours for the lamp to recharge from zero battery level. At the weakest light level, the lamp can be lit for up to 8 hours. Charging cycles, 400 times. Dimensions, Φ11x21cm. IP44.
| Article nonr: | 1441025 |
| Finish: | Black |
| Effect: | 1,0W |
| Height: | 21.3 cm |
| Depth: | 12.8 cm |
| Width: | 12.8 cm |
| Lumen: | 40 lm |
| Lifetime: | 15000 H |
| IP class: | IP44 |
| Weight: | 0.35 |
| Material: | 100% Metal |
| Outdoor: | Yes |
| Country of origin: |


