Table lamp Liam with lampshade Dahlia Green 55 cm
Classic and easy-placed lamp base in chrome with the lampshade Dahlia Garden in a green/mild pink color scheme. A hand-painted pattern by designer Jenny Hahne Gadd for Boråstapeter. Let the magnificent dahlias and graceful leaves move into your room.
The dimensions of the lamp shade: 20 cm diameter bottom, 17 cm at the top and 15 cm height. E27 fixed gimble. Made from 100% recycled polyester, printed in Borås. The lamp base has a height of 46 cm and a 1,5 m long plastic cord with a switch 30 cm from the lamp. E27, max 40W.
| Article nonr: | 71001-7666 |
| Base: | E27 |
| Voltage: | Max 40W |
| Finish: | Green |
| Effect: | 230V |
| Height: | 55 cm |
| Depth: | 20 cm |
| Width: | 20 cm |
| Weight: | 0,8 |
| Material: | 100% Metal |
| Wire Material: | Plastic |
| Country of origin: |

