Table lamp Lottie with lampshade Sofia Terracotta 56 cm
A simple metal lamp base in a matte mustard/lion yellow finish, with beautifully shaped round base and a textile cord in linen color. Together with the Odin Terracotta lampshade this table lamp is easy to place.
The width of the shade is 20 cm, height 15,5 cm. E27 fixed gimble. Lamp base height is 45 cm, width 14 cm. 190 cm long cord with a switch. E27 socket, max 25W. IP20. Total height 56 cm.
| Article nonr: | 4344502-570 |
| Number of light sources: | 1 st |
| Base: | E27 |
| Voltage: | Max 40W |
| Attachment: | E27 gimble |
| Finish: | Terracotta |
| Effect: | 220-240V~50Hz |
| Height: | 56 cm |
| Depth: | 20 cm |
| Width: | 20 cm |
| Weight: | 1,2 |
| Material: | 50% , 50% Cotton |
| Country of origin: |

