Floor lamp Loft 150 cm
Floor lamp Loft made of metal in a minimalist design with an industrial feel. Matt black with a lamp holder in a dark gray finish. Plastic cord with switch following the line of the lamp. Cable with flat EU-plug can be attached with plastic clips. Length from floor 1,4m. E27 socket. Max 25W. IP20. Height 150cm, width 25cm and depth 40cm. The lamp can be used with a decorative light source or with a top fitting lamp shade for E27 (max. 22cm in diameter / height 10-12cm).Bulb not included. Easy self-assembly required. Knock-down. The product is delivered in a flat package.
| Article nonr: | 41115003 |
| Number of light sources: | 1 st |
| Base: | E27 |
| Voltage: | 230V |
| Finish: | Black |
| Effect: | Max 25W |
| Height: | 150 cm |
| Depth: | 40 cm |
| Width: | 25 cm |
| Cord length: | 200 cm |
| Weight: | 6.45 |
| Wire Material: | Plastic |
| Light source included: | No |
| Grounded: | No |
| Outdoor: | No |
| Country of origin: |


